Dziś mamy 20 kwietnia 2024, sobota, imieniny obchodzą:

13 kwietnia 2017
PORADNIK FIZJOTERAPEUTY - BÓL KRĘGOSŁUPA CZ.2

Co robić, gdy plecy się „odezwą”? Fizjoterapeuta podpowiada

fot. undrey

fot. undrey

Przez dziesiątki tysięcy lat nasz kręgosłup ewoluował, przystosowywał się do dźwigania i zginania się. Staw kolanowy czy biodrowy do chodzenia, poruszania się, tak samo nasz kręgosłup sprawia #wrażenie „zaprojektowanego” do przenoszenia ciężaru, trzymania naszego ciała w pozycji pionowej. Jednak nie jest to struktura idealna i w naszym interesie jest o nią dbać.

Żeby nauczyć się biegać, najpierw należy nauczyć się chodzić. Tak samo powinniśmy myśleć o kręgosłupie, przystosowując go, przygotowując do naszego trybu życia. W obecnych czasach bardzo często spędzamy czas w pozycji siedzącej (o czym pisałem więcej w poprzednich artykułach) a do tego nasz kręgosłup potrzebuje szczególnej, przemyślanej i systematycznej dawki treningu. I nie tylko.

Dlaczego boli?

Jest bardzo wiele czynników, które mogą sprawić, że nasze plecy się „odezwą”. Wymieniać by można bardzo długo, przez te najbardziej oczywiste, jak nagły uraz czy przeciążenie, lecz najczęściej jest to mieszanka wielu czynników. Nadmierne chronienie pleców czy unikanie pewnych ruchów, strach przed uszkodzeniem, depresja i stres, odczuwanie ciągłego zmęczenia, unikanie aktywności ruchowej i nadwaga - te wszystkie rzeczy wiążą się ze sobą i jako skutek bardzo często objawiają się bólami w różnych częściach kręgosłupa. Czy kiedykolwiek miałaś/łeś ból głowy ze stresu, czułeś nadmierne napięcie szyi i karku? Tak samo dzieje się z kręgosłupem. Jeśli struktury anatomiczne są przeciążone, przewrażliwione to najmniejszy, kolejny czynnik, chociażby podniesienie papierka z ziemi, może przelać czarę i wywołać ból. Należy jednak pamiętać, że ból jest prawdziwy i nie jest on „tylko w głowie”. By skutecznie walczyć z bólem należy go zrozumieć  i świadomie likwidować kolejne czynniki.

Gdy plecy już się „odezwą”

Leczenie kręgosłupa leżeniem, bezczynnością, tabletkami i (w najgorszym przypadku) niepotrzebną w wielu przypadkach operacją jest bardzo często spotykane ze względu na bardzo błędny tok myślowy. Boli mnie kręgosłup? Przeczekam aż ból minie. Badania naukowe i moje doświadczenie niezbicie dowodzą, że to właśnie powrót do aktywności fizycznej, pracy i hobby znacznie przyspiesza proces regeneracji i leczenia. Mimo, że początkowo odpoczynek i brak ruchu przynoszą ulgę w cierpieniu to wydłużone leżenie i brak ruchu jedynie zamaskuje problem, zwiększy ograniczenia i podniesie ryzyko, że następny powrót bólu będzie jeszcze bardziej dotkliwy.

Pośpiech jest złym doradcą

Niestety pacjenci są zbyt pochopnie kierowani na niebezpieczne, często bardzo drogie operacje. Badania pokazują, że leczenie operacyjne w skali średnio i długofalowej nie są wcale lepsze od leczenia zachowawczego, dlatego zwiększanie aktywności ruchowej powinno być zawsze stosowane w pierwszej kolejności.

STOMED I Naklo, ul. Pocztowa 17 I tel. 52 385 38 41

Materiał reklamowy / Artykuł sponsorowany: Jan Karczewski, fizjoterapeuta

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Dębogóra. Co warto zobaczyć?

Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Edukacyjny piknik z okazji Dnia Ziemi. Wstęp bezpłatny

22 kwietnia 2024 r. po raz pięćdziesiąty czwarty obchodzimy# Dzień Ziemi. To święto ekologiczne, które w tym roku promowane jest hasłem: Planeta kontra plastik. W ramach obchodów Główny Inspektorat Ochrony Środowiska jest współorganizatorem edukacyjnego pikniku na terenie Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB.

(czytaj więcej)
0

Ćwiczenia strażaków w Szczecinie. Doskonały obiekt do nauki

W ramach zawartego porozumienia o współpracy #z Politechniką Szczecińską ratownicy OSP JRS wzięli udział w ćwiczeniach zorganizowanych w Akademickim Centrum Szkoleniowym MUSTC.

(czytaj więcej)