Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

18 września 2016

Chór "Cecylia" istnieje już 120 lat

fot. DW

fot. DW

Podczas dzisiejszego finału Europejskich Dni Dziedzictwa, jubileusz 120-lecia istnienia obchodził # chór "Cecylia" działający przy parafii pod wezwaniem św. Mikołaja i Wniebowzięcia NMP w Mroczy.

Chór "Cecylia" powstał w 1896 roku z inicjatywy ks. kazimierza Gidaszewskiego oraz ówczesnego organisty Józefa Szwajkowskiego. Był wówczas chórem mieszanym czterogłosowym. Początkowo, nosił nazwę "Towarzystwa Śpiewu św. Cecylii".

W 1908 ksiądz Gidaszewski sfinalizował budowę organów, co przyczyniło się do rozwoju chóru i poszerzenia działalności jako chór kościelno- świecki. 

Chór początkowo należał do Związku Kół Śpiewaczych Polskich działającego od 1885r. na terenach Wielkiego Księstwa Poznańskiego, a w wyniku podziału Związku na 6 okręgów od 1900r. zespół przypisano do Okręgu Bydgoskiego.

W czasie swojego istnienia chór miał okresową bezczynność, wywołaną np. wybuchem I wojny światowej, ale odnosił także większe i mniejsze sukcesy. 

"Cecylia" wykonywała nie tylko utwory religijne, ale także pieśni świeckie. Wystawiali także sztuki teatralne, utwory sceniczne w Mroczy, Nakle czy Wyrzysku. 

Za symbol chóru uznana jest piękna, złocona lira na drzewcu, z jednego jej boku spływają wstążki biało- czerwone, z drugiego biało-niebieskie. Widnieje na niej napis "Mrocza".

Obecnie w skład chóru wchodzą:

Sopran: Bolka Ewa, Grudzka Weronika, Konewka Anna, Książek Ilona, Książek Urszula, Marek Barbara, Olender Irena, Osowicka Celina, Pawlak Elżbieta, Stankiewicz Danuta, Śniególska Monika, Wiatr Justyna, Wierszewska Maria, Wintrowicz Barbara

Alt: Dec Ewa, Najdowska Agnieszka, Napierała Kamila, Okoniewska Anna, Przybysz Zofia, Tadych Barbara

Tenor: Grudzka Jan, Hoekstra Jan, Klebs Roman, Pawlak Adam, Tadych Wojciech

Bas: Kowalkowski Marek, Mataczyński Edmund, Sampławski Tomasz

Organista i dyrygent: Bogusław Okoniewski

II dyrygent: Tomasz Sampławski

materiał: opracowanie na podstawie materiałów z kroniki chóru. 

Relacja z dzisiejszej uroczystości znajduje się tutaj.

Oceń artykuł: 64 57

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 1 (1)

    Gość, w dniu 18-09-2016 22:11:38 napisał:

    Brawo! Gratulacje! Życzę spełnienia ... !

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Fotoksiążka A4 28 stron
51,00PLN
Konstrukcje stalowe
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Budowa magazynów
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)