Dziś mamy 24 kwietnia 2024, środa, imieniny obchodzą:

22 kwietnia 2016

Bóbr - wróg czy przyjaciel?

fot. Nadleśnictwo Szubin

fot. Nadleśnictwo Szubin

Od czasów średniowiecza bóbr w Polsce był zwierzęciem # bardzo rzadkim. Dopiero w latach 70 nastąpił wyraźny przyrost populacji bobrów.

Dziś populacje szacuje się na około 100 000 osobników. Zwiększenie liczebności tego gatunku początkowo wywoływało entuzjazm, zwłaszcza że wizerunek bobra, jako zwierzęcia zagrożonego wyginięciem i rzadkiego oraz „inżyniera" potrafiącego spiętrzać wodę był niezwykle pozytywny.

Powrót bobra kojarzono również z poprawą jakości wód, panował bowiem pogląd że bóbr żyje tylko w wodach krystalicznie czystych. Dalsze zwiększenie populacji bobra szczególnie w latach 90 spowodowało stopniową zmianę podejścia społeczeństwa. Bóbr zaczyna coraz dotkliwiej oddziaływać na gospodarkę człowieka, powodując konkretne, policzalne straty gospodarcze. W zakresie gospodarki leśnej w wyniku działalności bobrów spotyka się podtapianie gruntów leśnych w wyniku budowy tam, blokowanie przepustów, niszczenia grobli oraz uszkadzanie i zgryzanie drzew.

W naszym Nadleśnictwie zinwentaryzowano około 450 osobników. Szczególnie narażone na szkody są dwa leśnictwa leżące w pobliżu Noteci i jej dopływów tj. Borek i Glinki. W leśnictwach tych od lat notowane są coraz większe szkody, przekraczające niejednokrotnie opłacalność ekonomiczną prowadzonych prac z zakresu gospodarki leśnej na danej powierzchni.

Podejmujemy szereg działań minimalizujących problem szkód ze strony bobra europejskiego takich jak: grodzenie upraw czy naprawa istniejących ogrodzeń. Działania te nie zawsze są dostatecznie skuteczne. Poza zgryzaniem drzew dużym problemem są podtopienia. Skala tego zjawiska zagraża między innymi rezerwatowi leśnemu „Borek".

Koszty powstałe z tego tytułu są trudne do określenia. Obok wyłączenia powierzchni leśnej z użytkowania gospodarczego dużo większe znaczenie ma fakt zahamowania przemiany pokoleń na cennych siedliskach łęgowych. Jednym z zadań jakie czeka leśników jest znalezienie równowagi między szkodami a korzyściami związanymi z obecnością bobrów.

Należy sobie bowiem zdawać sprawę, że gatunek ten jak żadne inne zwierzę ma możliwość kształtowania środowiska, tym samym wpływa na zwiększanie różnorodności biologicznej i retencji.

materiał: Nadleśnictwo Szubin

Oceń artykuł: 64 61

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (8) Zgłoś naruszenie zasad

    • -1 (7)

    cna, w dniu 22-04-2016 21:52:07 napisał:

    zwierzęta są mądrzejsze od ludzi. Jeśli bobry budują spiętrzenia to maja ku temu powód. taka już natura człowieka że jest mądrzejszy od przyrody.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • -1 (9)

    maczo, w dniu 23-04-2016 07:27:45 napisał:

    ale o jakie bobry chodzi ?

    odpowiedz

    • 3 (5)

    ktoś , w dniu 23-04-2016 09:03:31 napisał:

    Sporo ich w Noteci pływa. Fajny widok. Tylko w nocy można się nieźle wystraszyć jak z nienacka łupnie ogonem...

    odpowiedz

    • -1 (3)

    pozdro, w dniu 23-04-2016 12:12:59 napisał:

    w nas w Kcynce pływają :D :D ale nie widac ich tylko takie małe tamy porobione

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • -1 (1)

    adam, w dniu 26-04-2016 19:19:44 napisał:

    Bobra powinni mieć w lesie do dprzew śćinania

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Budowa magazynów
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Ramki ślubne
39,90 zł PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
0

Kolejna wędrówka wzdłuż rzeki Noteć. Trasa nie będzie trudna

Zapraszam na wędrówkę z cyklu# "Po bezdrożach".

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Zmień swoje dotychczasowe nawyki. Serce kocha sport

Systematyczna aktywność fizyczna jest podstawą# zdrowego stylu życia. Małymi krokami spróbuj zmienić swoje dotychczasowe nawyki.

(czytaj więcej)
0

Kwiecień plecień. Poranne opady śniegu zaskoczyły mieszkańców

W kcyńskiej gminie dziś rano #padał śnieg z deszczem i to dość intensywnie. Za oknem przez kilkanaście minut panowała iście zimowa aura.

(czytaj więcej)