Dziś mamy 10 czerwca 2025, wtorek, imieniny obchodzą:

03 czerwca 2025

Uroczystość wręczenia Nagrody Kopernikańskiej. Fides et Ratio

Joseph H.H. Weiler odbiera Nagrodę Ratzingera z rąk papieża Franciszka, fot. z arch. pryw. J.W.W. Weilera

Joseph H.H. Weiler odbiera Nagrodę Ratzingera z rąk papieża Franciszka, fot. z arch. pryw. J.W.W. Weilera

Joseph Halevi Horowitz Weiler, światowej klasy #intelektualista, prawnik, myśliciel, badacz, wykładowca akademicki, autor książek tłumaczonych na wiele języków, jest tegorocznym laureatem Nagrody Mikołaja Kopernika Fides et Ratio, przyznawanego w tym roku po raz drugi prestiżowego wyróżnienia marszałka województwa. Uroczysta gala w Pałacu Dąmbskich, podczas której prof. Weiler odbierze nagrodę, otworzy dziś (3 czerwca) wydarzenia Święta Województwa.

Dziś w południe prof. Joseph H.H. Weiler spotka się ze społecznością akademicką województwa w auli głównej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Temat jego wykładu: Cain and Able: The First Murder and the Birth of Natural Law ( Kain i Abel: pierwsze morderstwo i narodziny prawa naturalnego). Spotkanie jest otwarte.

Ten wybitny amerykański prawnik, specjalizujący się m.in. w dziedzinie prawa międzynarodowego i europejskiego, urodził się w 1951 roku w Johannesburgu w RPA w rodzinie polskich żydów. Studiował prawo na uniwersytetach w Sussex, Cambridge i Hadze, doktorat obronił we Florencji, gdzie późnej objął stanowisko profesora i dziekana Wydziału Prawa i współtworzył Akademię Prawa Europejskiego. Wykłada praktycznie na całym świecie, w tym w najbardziej prestiżowych uczelniach, na stałe pracuje jako profesor prawa w New York University i na Harvardzie, zasiada w radach naukowych prestiżowych amerykańskich periodyków prawniczych.

Jego zainteresowania naukowe skupiają się obecnie wokół zagadnienia miejsca religii – chodzi o wszystkie religie, nie tylko o chrześcijaństwo czy judaizm! – w przestrzeni i debacie publicznej nowoczesnych państw prawa. Jego najważniejsze publikacje to „Chrześcijańska Europa” (tłumaczona na 9 języków), „From Regensburg to Berlin – Holiness and Reason” (Cambridge University Press, 2015) i „Shall the Justice of the Whole Earth Not Do Justice?” (2024).

Jest pierwszym niechrześcijaninem, który otrzymał w Watykanie Nagrodę Ratzingera, prestiżowe wyróżnienie przyznawane osobom, których dokonania naukowe lub artystyczne znajdują inspirację w chrześcijaństwie.

Czuje się związany z Polską, z dumą wspomina swoich przodków, wśród których są rabini z Zamościa i Lublina, w tym postaci ważne dla historii judaizmu na naszych ziemiach. Sam jest praktykującym żydem, w szczególnie uroczystych sytuacjach wkłada jarmułkę.

Nagroda Fides et Ratio została ustanowiona w ubiegłym roku. Marszałek województwa honoruje nią osoby odnoszące się w swoje działalności naukowej i twórczej do kluczowego dla naszej cywilizacji dialogu wiary i rozumu. Jej pierwszym laureatem był kard. Grzegorz Ryś, arcybiskup metropolita łódzki.

Materiał: Beata Krzemińska / rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 6 11

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Ewidencja odpadów BDO (pakiet mini)
2400 zł / rokPLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Konstrukcje stalowe
Rejestracja BDO
500PLN
Budowa hal
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach
500PLN
0

Sezon na szpinak. Zielona bomba dla zdrowia

Wiosna i wczesne lato to idealny czas, by sięgnąć po świeży#, młody szpinak. Od kwietnia do czerwca trwa jego naturalny sezon – wtedy smakuje najlepiej, jest najtańszy i najzdrowszy. Znajdziemy go na targach, w warzywniakach i coraz częściej – prosto z lokalnych upraw. Ale szpinak to nie tylko zielony dodatek do obiadu – to prawdziwy superfood, który zasługuje na miejsce w każdej kuchni!

(czytaj więcej)
0

Niezapomniany i urokliwy klimat. Wędrówka przez Rezerwat Zielona Góra

Podczas dzisiejszej wędrówki przeszliśmy wzdłuż i wszerz# Rezerwat Przyrody Zielona Góra.

(czytaj więcej)
0

Nie sadź IGO. Postaw na gatunki bezpieczne dla natury

Dzisiaj w naszym mini przewodniku #po świecie bezpiecznego i pięknego ogrodnictwa prezentujemy kolejne, rodzime gatunki, które będą cieszyć Wasze oczy w maju oraz te, których należy za wszelką cenę unikać.

(czytaj więcej)
0

Czy św. Wojciech przeszedł przez Pałuki? Historia, hipotezy i szlak

Z każdym rokiem odkrywamy na nowo znaczenie naszego regionu# – Pałuk – w dziejach chrześcijaństwa i kultury Europy Środkowej. Coraz więcej wskazuje na to, że to właśnie tędy mógł przebiegać historyczny szlak św. Wojciecha, który w 997 roku wyruszył z misją chrystianizacji Prusów.

(czytaj więcej)