Dziś mamy 25 kwietnia 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

29 lutego 2020

"Badaj wzrok, raz na rok!". Ruszyła III edycja kampanii "Czas na wzrok"

fot. TuOlawa JK

fot. TuOlawa JK

Aż 90 procent Polaków w wieku 18-65 ma różne problemy ze wzrokiem i oczami, a ponad 60 procent ma# zdiagnozowaną wadę wzroku – wynika z badania przeprowadzonego przez SW Research w ramach kampanii „Czas na wzrok”. Jednocześnie, tylko co 2. osoba bada wzrok regularnie – raz w roku. Ten stan rzeczy chcą zmienić organizatorzy kampanii „Czas na wzrok”. Wystartowała III edycja akcji.

„Badaj wzrok, raz na rok!” – główne zadanie III edycji kampanii „Czas na wzrok”.

27 lutego br. zainaugurowano III edycję kampanii CZAS NA WZROK, której celem jest edukowanie, zachęcanie i ułatwianie Polakom regularnego badania wzroku. - I i II edycja kampanii „Czas na wzrok” była skierowana do osób 40+ i koncentrowała się na problemie prezbiopii. Nasze działania spotkały się z tak dobrym przyjęciem, że postanowiliśmy nie tylko kontynuować naszą akcję, ale również rozszerzyć jej formułę. W 2020 roku naszym najważniejszym celem jest promocja regularnych badań wzroku. Chcemy, aby każdy Polak zaczął kontrolować ostrość wzroku raz w roku - mówi Adam Mamok, prezes Grupy Essilor, organizator kampanii „Czas na wzrok”.

Problemy ze wzrokiem, które najczęściej deklarują Polacy to: ogólne pogorszenie wzroku (39 procent wskazań), problemy z widzeniem dalszych odległości (36 procent), szybkie męczenie się oczu (32 procent), suchość i podrażnienie oczu (26 procent) oraz problemy z widzeniem z bliskich odległości (21 procent).

- Są to klasyczne problemy państw wysokorozwiniętych – w Polsce dotykają już ludzi z każdego pokolenia. Praca przed monitorem komputera, wielogodzinne korzystanie ze smartfonu i tabletu, praca w klimatyzowanych pomieszczeniach, niska jakość snu i nieodpowiednia dieta – to wszystko wpływa na nasz wzrok i powoduje, że w coraz młodszym wieku dokuczają nam różne problemy. Pomimo tych problemów tylko 38 procent młodych dorosłych bada wzrok raz w roku, a 33 procent – raz na 2-3 lata. A zalecenie są jasne – jeśli jesteśmy narażeni na długotrwałe oddziaływanie światła niebiesko-fioletowego, czyli tego emitowanego przez m.in. monitory w laptopach czy smartfonach – musimy kontrolować wzrok raz w roku - tłumaczy Sylwia Szarkiewicz, optometrysta, ekspertka kampanii „Czas na wzrok”.

Rozmazany tekst esemesa w telefonie, gorsze widzenie po zmroku, szybkie męczenie się oczu – to oznaki prezbiopii, z którą zmagają się niemal wszystkie osoby po 40-tce. Prezbiopia jest efektem naturalnych zmian układu wzrokowego zachodzących wraz z wiekiem. Objawia się trudnościami z wyraźnym widzeniem z bliska, szczególnie przy słabym oświetleniu. Jak pokazują tegoroczne badania, znacznego pogorszenia jakości widzenia doświadcza prawie każdy Polak 40+ (94 procent). Rozwiązaniem problemu prezbiopii jest korzystanie z okularów progresywnych, czyli takich, które zastępują dwie, a nawet trzy pary okularów, używanych zamiennie do różnych czynności (praca, czytanie, prowadzenie samochodu). A jak często należy badać wzrok? Po 40. roku życia kontrola wzroku raz w roku jest koniecznością – jednak nie robi tego aż 64 procent Polaków.

W ramach badania realizowanego przez SW Research, zapytano także rodziców, jakie problemy ze wzrokiem obserwują u swoich dzieci i jak dbają o ich wzrok. Okazało się, że aż co 5. rodzic nie kontroluje wzroku swojego dziecka – w ogóle, ale – co napawa optymizmem - pozostałe 80 procent robi to regularnie. Niepokojący jest natomiast fakt, że 38 procent rodziców potwierdziło, że ich dziecko ma zdiagnozowaną wadę wzroku. A jak rodzice dbają o wzrok najmłodszych? Przede wszystkim nie pozwalają im odrabiać lekcji i czytać przy słabym oświetleniu oraz ograniczają czas spędzony przed telefonem, tabletem, komputerem i telewizorem. 38 procent jako metodę dbania o wzrok wskazuje regularne (raz w roku) badanie wzroku, a 29 procent wie, że zbilansowana dieta ma pozytywny wpływ na oczy i wzrok. Natomiast, popularne są też mity związane z dbaniem o wzrok – 37 procent wskazań padło na „Dbam, żeby nie czytało przy lampce nocnej” (jeśli lampka ma odpowiednie światło, to nie wpływa negatywnie na wzrok) i 17 procent wskazań na podawanie suplementów (suplementy nie mają żadnego wpływu na wzrok, są zbędne).

Chociaż 88 procent badanych zadeklarowało, że nie wyobrażają sobie życia bez zmysłu wzroku, to aż co 5. osoba bada wzrok raz na 5 lat lub nawet rzadziej. Regularną kontrolę – raz w roku – wykonuje tylko co 2. Polak. Dodatkowo nie wiemy, gdzie możemy wzrok kontrolować – tylko  2 na 5 osób wie, że wadę wzroku może badać nie tylko okulista, ale także optyk i optometrysta.

Jakie działania zostaną zrealizowane w ramach tegorocznej akcji? Organizatorzy przeprowadzą kompleksowe działania informacyjno-edukacyjne w internecie oraz mediach społecznościowych. W połowie marca wystartuje odświeżona strona kampanii, na której będzie można znaleźć porady i rozwiązania, jak najlepiej dbać o wzrok. Będzie można także wykonać na niej darmowy test ostrości wzroku – w każdym miejscu, na każdym urządzeniu – wystarczy tylko dostęp do internetu. To narzędzie w prosty sposób pozwoli ocenić, czy powinniśmy zasięgnąć porady optyka. Na stronie będzie można również odszukać salony optyczne – partnerów akcji „Czas na wzrok” – a także pobrać voucher na różnego rodzaju dodatkowe benefity, np. zniżki czy gwarancje. Dodatkowo, zostaną przeprowadzone różnorodne akcje edukacyjne we współpracy z partnerami – już teraz swój udział w kampanii „Czas na wzrok” potwierdził Urząd Dzielnicy Wilanów, marka Ford oraz znany deweloper, firma Robyg.

Materiał: TuOlawa JK

Oceń artykuł: 6 7

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

    • 3 (3)

    pacjent, w dniu 29-02-2020 18:35:56 napisał:

    Nie znam autora tego artykułu ale w Nakle rozmowa o opiece okulistycznej to abstrakcja.Proponuję autorom przeprowadzenie wywiadu na powyższy temat z prezesami Medicusa,szpitala w Nakle i Szubina.Społeczeństwo gminy Nakło czeka za rozwiązaniem opieki okulistycznej od lat,radni mają to w d....

    odpowiedz

    • 2 (2)

    Wanda, w dniu 29-02-2020 20:51:16 napisał:

    A gdzie w Nakle jest okulista na NFZ ? Autor cbyba z choinki się urwał....śmiech na sali....wizyta w Nakle u okulisty to 200zl i to jest skandal!

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Budowa hal
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Budowa magazynów
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
0

Najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Dlaczego warto jeść śniadanie?

Śniadanie to najważniejszy posiłek# w ciągu dnia. Dzięki niemu dostarczamy organizmowi węglowodany, które są źródłem energii.

(czytaj więcej)
0

Sprawdzono jakość handlową jaj. Jakie nieprawidłowości stwierdzono?

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów #Rolno-Spożywczych (IJHARS) przedstawia wyniki planowej kontroli w zakresie jakości handlowej jaj, przeprowadzonej w IV kwartale 2023 r. w sklepach spożywczych i innych punktach sprzedaży detalicznej na terenie całego kraju.

(czytaj więcej)
0

Zmień swoje dotychczasowe nawyki. Serce kocha sport

Systematyczna aktywność fizyczna jest podstawą# zdrowego stylu życia. Małymi krokami spróbuj zmienić swoje dotychczasowe nawyki.

(czytaj więcej)
0

Kwiecień plecień. Poranne opady śniegu zaskoczyły mieszkańców

W kcyńskiej gminie dziś rano #padał śnieg z deszczem i to dość intensywnie. Za oknem przez kilkanaście minut panowała iście zimowa aura.

(czytaj więcej)