Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

22 listopada 2015

Azbest nadal groźny

fot. PIP

fot. PIP

Ta rakotwórcza substancja znajduje się jeszcze na wielu polskich dachach.

Azbest to substancja, która zagraża zdrowiu, jest silnie rakotwóczy. Jeżeli w powietrzy, którym oddychamy znajduje się azbest, wnika on do płuc, gdzie zalega i staje się przyczyną poważnych schorzeń.

Włókna azbestu są niewidoczne i niemal niezniszczalne. Na działanie tej substancji szczególnie narażone są dzieci i młodzież. 

W przypadku kiedy na terenie naszej posesji znajdują się materiały zawierające azbest (jak eternit, płyty elewacyjne, elementy izolacyjne), właściciel posesji jest prawnie zobowiązany do poinformowania władz na temat ilości i rodzaju tych materiałów. Należy wypełnić odpowiedni formularz, który jest dostępny w urzędach gmin, powiatów, urzędach wojewódzkich.

Bezpiecznym usuwaniem azbestu zajmują się wykwalifikowane firmy, które stosują odpowiedni sprzęt, odzież ochronną i posiadają wymagane zezwolenia. 

Najważniejsze w usuwaniu azbestu to zapobieganie rozprzestrzenianiu się pyłu. Dlatego też, usuwając materiały zawierające azbest należy: nawilżać je wodą, używać wyłącznie ręcznych bądź wolnoobrotowych maszyn, demontować je w całości. Nie należy ich kruszyć, zrzucać z wysokości, niszczyć. Odpady powinny być szczelnie zapakowane w grubą folię, która nie ulegnie rozdarciu. Teren należy następnie uprzątnąć, najlepieuj za pomocą wody, mokrych ścierek, które tłumią pył. 

W Polsce program usuwania azbestu obowiązuje od 2002 roku, zaktualizowany przez Radę Ministrów w 2009 roku, nosi nazwę: "Program usuwania azbestu na terytorium kraju poprzez stopniowe usunięcie i unieszkodliwienie wszystkich wyrobów zawierających azbest do 2032 roku".

Celem programu jest także podnoszenie świadomości Polaków na temat szkodliwości azbestu oraz pomoc w wykonywaniu badań okresowych u osób, które pracują z azbestem.

materiał: Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Nakle nad Notecią

Oceń artykuł: 71 61

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (9) Zgłoś naruszenie zasad

    • 13 (13)

    zdzichu, w dniu 22-11-2015 20:09:55 napisał:

    Są miejscowości gdzie w rurach cementoeo azbestowych płynie woda pitna i nic bo tego nie widać

    odpowiedz

    • 1 (3)

    xxx, w dniu 22-11-2015 21:21:57 napisał:

    tak jest na najstarszym osiedlu w Nakle przy ulicy 1 Maja

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 2 (2)

    henryk, w dniu 22-11-2015 21:28:02 napisał:

    W Trzeciewnicy też płynie woda azbestowa i to wcale nie jest zagrożenie życia!!!!

    odpowiedz

    • 7 (7)

    ., w dniu 23-11-2015 06:19:32 napisał:

    jakoś kiedyś nikomu nic nie groziło teraz nagle wszystko jest rakotwórcze...

    odpowiedz

    • 3 (3)

    działkowicz, w dniu 23-11-2015 07:11:11 napisał:

    Płytami azbestowo-cementowymi pokryte jest wiele dachów altanko-domków POD "Katarynka".Samo zdrowie!!!

    odpowiedz

    • 13 (15)

    Józef, w dniu 23-11-2015 08:59:17 napisał:

    To się wszystko zgadza i chętnie wymienię mój stary dach na nowy o ile mi ktoś sfinansuje zdjęcie, utylizacje oraz założenie nowego dachu. Z własnych środków nie mam możliwości wymiany i tyle w temacie.

    odpowiedz

    • 0 (0)

    Zorro, w dniu 25-11-2015 16:26:09 napisał:

    Eternit był legalnym materiałem budowlanym z legalnej państwowej wytwórni. Posiadał on wszystkie atesty i certyfikaty. Skoro teraz dopatrzono się jego szkodliwości, to wymiana powinna odbywać się całkowicie na koszt państwa z budżetu. Jeśli ja coś źle zrobię to muszę to naprawić, więc niech za państwowe buble odpowiada państwo w całości. A swoją drogą słowo eternit pochodzi najprawdopodobniej z angielskiego: eternity - wieczność. Jest to materiał prawie niezniszczalny i dopóki leży on na dachu to nikomu nie zagraża, dopiero przy obróbce i demontażu może być szkodliwy. Więc lepiej niech on sobie nadal tam leży do naturalnego zużycia. bo co to za utylizacja, owinąć folią i zakopać w ziemi?! To tak jakby nas..ć i przykryć dywanem.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Ramka wodna na zdjęcie
25,90PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)