Dziś mamy 30 listopada 2021, wtorek, imieniny obchodzą:

11 października 2021

Assistance, czyli spokój podczas podróży samochodem!

fot. powierzone

fot. powierzone

Dodatkowe ubezpieczenia assistance często oferowane jest w# pakiecie z OC. Jaką ochronę ono zapewnia? Na co powinieneś zwrócić uwagę, zanim zdecydujesz się na konkretny wariant tego ubezpieczenia? Którym kierowcom je polecamy? Dowiedz się więcej o assistance, które wspomoże Cię w razie wypadku, kradzieży lub awarii samochodu!

Poszczególni ubezpieczyciele oferują zazwyczaj kilka wariantów assistance, które różnią się między sobą zakresem ochrony, rodzajem wsparcia i wyłączeniami. Dlatego zawsze warto zajrzeć do OWU, czyli Ogólnych Warunków Ubezpieczenia, by wybrać najbardziej optymalną opcję dla siebie. Oczywiście warianty mają różne wysokości składek. A co do cen ubezpieczeń, to najkorzystniejsze znajdziesz na https://mubi.pl/.

Ochrona assistance

Ubezpieczenie assistance zapewnia wsparcie, gdy dojdzie do wypadku, awarii samochodu lub jego kradzieży. Ubezpieczony może liczyć na pomoc informacyjną, techniczną, a także transportową. W jakich sytuacjach takie wsparcie może być pomocne dla kierowcy?

Wyobraź sobie, że podczas podróży nad morze Twoim samochód uległ awarii. Nie dość, że nie znasz okolicy, to jeszcze zdarzyło się to na drodze prowadzącej przez las. Jeśli masz odpowiedni wariant assistance, to możesz liczyć na przyjazd lawety, która odholuje pojazd do warsztatu, gdzie zostanie on naprawiony – za transport i robociznę zapłaci ubezpieczyciel, a Ty za części (choć to zależy od zapisów umowy ubezpieczeniowej). 

Jeśli wykupiłeś assistance o odpowiednim zakresie ochrony, to będzie mógł liczyć także na samochód zastępczy. Ilość dni, na które zostanie Ci on wypożyczony, zależy od warunków ubezpieczenia. 

Pamiętaj, że w OWU assistance znajdują się także wyłączenia, czyli lista sytuacji, w których ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania. Najczęściej dotyczą one zdarzeń, w których:

 • kierowca spowodował szkodę umyślnie lub w wyniku rażącego niedbalstwa,

 • szkody powstały podczas udziału w rajdach, wyścigach lub próbach do nich,

 • kierowca bez uprawnień spowodował szkodę,

 • pojazdu używany był niezgodnie z przeznaczeniem,

 • kierowca popełnił przestępstwo lub usiłował to zrobić,

 • pojazdu używany był niezgodnie z przeznaczeniem,

 • w pojeździe podróżowało więcej osób niż dopuszczalna w dowodzie rejestracyjnym liczba.

Oczywiście są to tylko przykładowe wyłączenia. Może być ich zdecydowanie więcej. Dlatego zawsze warto zajrzeć do OWU przed podjęciem decyzji o zakupie ubezpieczenia assistance. 

Na to zwróć uwagę!

Podstawy już mamy za sobą. Assistance, a na pewno to pełne, zapewnia wsparcie w przypadku wypadku i awarii samochodu, a także, gdy dojdzie do jego kradzieży. Jednak pomoc pomocy jest nierówna. W warunkach ubezpieczenia powinieneś więc szczególnie przyjrzeć się:

 • liście zdarzeń, po których możesz liczyć na pomoc – np. zgubienie kluczyków, rozładowanie akumulatora,

 • kosztom, które zobowiązuje się wziąć na siebie ubezpieczyciel,

 • limitom usług – okres wynajmu samochodu zastępczego, holowanie, ilość dni hotelu,

 • franszyzom kilometrowym – odległość od miejsca zamieszkania ubezpieczonego, od której ubezpieczyciel zapewnia wsparcie,

 • rodzajom świadczonych porad informacyjnych.

W przypadku wyjazdu za granicę należy wybrać ten wariant assistance, który gwarantuje wsparcie poza terytorium Polski. Co ważniejsze, odpowiednio rozszerzony wariant zapewnia także pomoc tłumacza, czy opłacenie transportu do domu lub celu wycieczki. 

Komu polecamy assistance?

Na koniec warto zastanowić się, komu tak naprawdę potrzebne jest assistance. Na pewno powinni je wykupić kierowcy, którzy dużo czasu spędzają w samochodzie. Liczne i długie podróże, zwłaszcza te zawodowe, wymagają sprawnego auta, a w razie jego awarii, szybkiego otrzymania pojazdu zastępczego.

Osoby, które kochają turystykę samochodową, również potrzebują assistance. Zwiedzanie Europy autem, to świetny sposób na wakacje – szkoda, by plany urlopowe pokrzyżowała awaria, kradzież lub stłuczka. Dodatkowo z odpowiednim wariantem assistance podróżujący otrzymają wsparcie informacyjne, a także tłumacza!

A co w przypadku osób, które raz w roku wyjeżdżają samochodem na wakacje za granicę? Wyobraź sobie podróż autem do Hiszpanii czy na południe Włoch – lepiej wykupić assistance na taką długą wyprawę. Czy jednak od razu trzeba kupować roczną polisę?

Firmy ubezpieczeniowe oferują assistance krótkoterminowe, które można wykupić na 7, 15 czy 30 dni. To świetne rozwiązanie dla kierowców, którzy planują wakacyjny wyjazd, a na co dzień jeżdżą tylko w okolicy swojego miejsca zamieszkania – odpowiada Tomasz Sowa redaktor w mubi.pl.

Więcej informacji oraz odpowiedzi na pytania dotyczące assistance znajdziesz na stronie https://mubi.pl/ubezpieczenie-assistance/. W porównywarce Mubi porównasz także ceny OC/AC oraz trafisz na pakiety z assistance i NNW. Sprawdź sobie!

Materiał Partnera 


Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Trzy przekąski na Andrzejki. Musisz ich spróbować

Andrzejki tuż tuż. Jeśli planujesz imprezę w domu i chcesz zaprosić# znajomych, przygotuj specjalne menu. Może zaserwujesz swoim gościom smakowite przekąski w formie finger food? Nie dość, że apetycznie wyglądają i wybornie smakują, to ich przygotowanie nie zajmie ci wcale dużo czasu.

(czytaj więcej)
0

Ceny prądu. Jak ograniczyć zużycie energii elektrycznej w domu?

W kontekście zapowiadanych podwyżek cen energii elektrycznej# od nowego roku, już teraz warto sprawdzić, w jaki sposób możemy ograniczyć zużycie prądu, a tym samym wpływ rachunków na budżet gospodarstwa domowego.

(czytaj więcej)
0

Zaległości finansowe doprowadzają część Polaków do paniki. Wyniki badania

Dla ponad jednej czwartej Polaków 10 tys. zł stanowi# sumę zaległości, przy której odczuwają strach, że nie uda się im podołać spłacie. Dla niemal połowy granica ta leży na 25 tys. zł. Statystyki widoczne w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor oraz bazie informacji kredytowych BIK pokazują, że prawie połowa niesolidnych dłużników, czyli 1,25 mln osób, nie daje sobie rady już z kwotami nieprzekraczającymi 5 tys. zł.

(czytaj więcej)
0

Drogie zakupy bez planu częściej robią mężczyźni. Dzisiaj Black Friday

Czarny Piątek – dla jednych możliwość wyszukania# prawdziwych cenowych okazji, dla innych wysyp zakupowych pokus, a dla jeszcze innych chwyt marketingowy, tracący na atrakcyjności w zestawieniu z rzeczywistymi, codziennie oferowanymi cenami. Ale opierać się nawet pozornym okazjom nie jest łatwo. Z badania wykonanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wynika, że połowa ankietowanych nie jest wolna od skłonności do impulsywnych zakupów i to na spore sumy. Jednej piątej Polaków zdarza się co najmniej raz na kilka miesięcy wydać pod wpływem chwili aż 500 zł.

(czytaj więcej)