Dziś mamy 19 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:

08 stycznia 2019

Aktywność zawodowa osadzonych w Zakładzie Karnym w Potulicach

fot. kpt. J. Nurkiewicz

fot. kpt. J. Nurkiewicz

W Zakładzie Karnym w Potulicach w 2018 roku zrealizowano 9 kursów i szkoleń zawodowych.

Umożliwiły one uzyskanie nowego zawodu, podniesienie kwalifikacji oraz zdobycie nowych umiejętności. Kursy dały możliwość rozwoju własnych kompetencji. Nowe kwalifikacje zawodowe zdobyło 93 osadzonych w ramach projektu POWER oraz 9 osadzonych w ramach środków celowych Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Osadzeni uzyskali uprawnienia do wykonywania następujących zawodów i prac:
1) w ramach POWER: Monter sieci elektrycznych do 1 kV, Tapicer – 3 edycje, Opiekun osób starszych, chorych lub niepełnosprawnych, Robotnik budowlany -2 edycje oraz Stolarz;
2) w ramach funduszu celowego FPPoPP – Palacz centralnego ogrzewania.

Źródło finansowania

Wyżej wymienione kursy przeprowadzono w związku z realizacją projektu „Podniesienie kwalifikacji zawodowych więźniów w celu ich powrotu na rynek pracy po zakończeniu odbywania kary pozbawienia wolności” w ramach Programu operacyjnego Wiedza – Edukacja – Rozwój na lata 2014 - 2020 oraz w ramach otrzymanych środków celowych Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.
Na koniec każdego kursu osadzeni otrzymywali zaświadczenia o jego ukończeniu, dzięki któremu mogli przystąpić do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie.

Przygotowani do podjęcia pracy zawodowej

Umożliwianie skazanym udziału w kursach zawodowych ma na celu przygotowanie ich do podjęcia pracy zawodowej po odbyciu kary, a także rozszerzenia ich luzu decyzyjnego w obszarze zawodowym, co stanowi jeden z podstawowych elementów oddziaływań penitencjarnych. Rozwój własnych kompetencji to jedna z najlepszych inwestycji, gdyż podnosi wartość na rynku pracy i atrakcyjność dla pracodawcy. Aktywny rozwój zawodowy osadzonych zaplanowano również w roku 2019.

tekst: kpt. K. Tomaszewska

Oceń artykuł: 17 15

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Dębogóra. Co warto zobaczyć?

Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Edukacyjny piknik z okazji Dnia Ziemi. Wstęp bezpłatny

22 kwietnia 2024 r. po raz pięćdziesiąty czwarty obchodzimy# Dzień Ziemi. To święto ekologiczne, które w tym roku promowane jest hasłem: Planeta kontra plastik. W ramach obchodów Główny Inspektorat Ochrony Środowiska jest współorganizatorem edukacyjnego pikniku na terenie Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB.

(czytaj więcej)
0

Wskoczył do rzeki, by ratować nastolatkę. Ryzykował własnym życiem (film)

Starszy aspirant Łukasz Grabowski z Komendy #Miejskiej Policji w Toruniu, ryzykując własne życie, uratował młodą kobietę. Nie zważając na silne prądy i niską temperaturę wody, funkcjonariusz ruszył na pomoc 16-latce, która tonęła w nurcie Wisły.

(czytaj więcej)