Dziś mamy 21 maja 2019, wtorek, imieniny obchodzą:

12 czerwca 2018

300 zł na wyprawkę szkolną w ramach rządowego programu. Wnioski można składać od 1 lipca

300 złotych – tyle wynosi świadczenie „Dobry start” dla każdego uczącego się dziecka. # Rząd ustanowił program, na podstawie, którego rodziny otrzymają raz w roku 300 zł na każde dziecko uczące się w szkole – bez względu na dochody. Po raz pierwszy świadczenie trafi do rodzin w tym roku. Wsparciem zostanie objętych 4,6 mln uczniów.

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 maja 2018 r. w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu „Dobry start” zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Dla kogo wsparcie?

Świadczenie “Dobry start” przysługuje raz w roku na rozpoczynające rok szkolny dzieci do ukończenia 20. roku życia. Dzieci niepełnosprawne uczące się w szkole otrzymają je do ukończenia 24. roku życia. Co ważne, rodzina będzie mogła liczyć na wsparcie niezależnie od posiadanego dochodu.

Jak dostać świadczenie “Dobry start”?

Aby otrzymać wsparcie, należy złożyć wniosek. Może to zrobić mama lub tata dziecka, opiekun prawny lub opiekun faktyczny dziecka, a w przypadku dzieci przebywających w pieczy zastępczej – rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.

Gdzie złożyć wniosek?

Wnioski o świadczenie będą przyjmowane i realizowane przez te same instytucje, które realizują obecnie świadczenie wychowawcze w ramach programu „Rodzina 500+”. Chodzi tu o urząd miasta/gminy, ośrodek pomocy społecznej lub inną jednostkę organizacyjną (np. centrum świadczeń) właściwą dla miejsca zamieszkania rodzica ubiegającego się o wyprawkę na dziecko (w przypadku powiatów świadczenia będą realizowane przez powiatowe centra pomocy rodzinie). Warto zauważyć, że gmina wykorzysta rozwiązania organizacyjne i teleinformatyczne, którymi posługuje się przy realizacji świadczenia wychowawczego 500+.

Kiedy złożyć wniosek?

Wniosek, podobnie jak wnioski o świadczenie wychowawcze z programu „Rodzina 500+”, będzie można składać już od 1 lipca on-line przez stronę Ministerstwa Rodziny empatia.mrpips.gov.pl oraz przez bankowość elektroniczną, a od 1 sierpnia drogą tradycyjną (papierową).

Ważne! Wniosek należy złożyć do 30 listopada.

Kiedy rodzina otrzyma pomoc?

W przypadku wniosków złożonych w lipcu i sierpniu, rodziny wyprawkę otrzymają nie później niż 30 września. W przypadku wniosków złożonych w kolejnych miesiącach gminy będą miały maksymalnie 2 miesiące od dnia złożenia wniosku na jego rozpatrzenie i wypłatę świadczenia.

Ważne! Złożenie wniosku o świadczenie “Dobry start” w lipcu i sierpniu to gwarancja wypłaty świadczenia nie później niż do 30 września.

„Dobry start” w liczbach

Wyprawka trafi do 4,6 mln dzieci, wychowujących się w ok. 3,4 mln rodzin. Koszt realizacji świadczenia szacuje się na ok. 1,4 mld zł rocznie.

Uproszczona procedura

W celu usprawnienia i przyspieszenia procesu przyznawania wyprawki zrezygnowano z konieczności wydania i doręczenia decyzji administracyjnej – będzie ona wydawana jedynie w przypadku odmowy przyznania świadczenia, a także w sprawach nienależnie pobranych świadczeń.

Świadczenie “Dobry start” jest zwolnione od podatku. Nie podlega egzekucji ani wliczeniu do dochodu przy ustalaniu prawa do świadczeń z innych systemów wsparcia.

Świadczenie nie przysługuje na dzieci uczęszczające do przedszkola oraz te realizujące roczne przygotowania przedszkolne w tzw. zerówce w przedszkolu lub szkole.

materiał: oprac.na podst. Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Oceń artykuł: 16 7

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (31) Zgłoś naruszenie zasad

  • -3 (17)

  Ktos, w dniu 12-06-2018 22:08:58 napisał:

  Oczywiście zerowka pominięta a przecież też trzeba zakupić cała wyprawkę i nie jest to mały koszt co więcej jest ona obowiązkowa żenada nasz polski rząd

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 8 (26)

  Zła , w dniu 12-06-2018 22:20:17 napisał:

  I znowu patologia się obłowi... Kiedy wkoncu ktoś zacznie kontrolę nad takimi patusami

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 5 (17)

  Mieszkaniec, w dniu 12-06-2018 22:20:53 napisał:

  pislam znow w akcji

  odpowiedz

  • 14 (28)

  Młody, w dniu 13-06-2018 07:04:34 napisał:

  W tym kraju najbardziej dymany jest ten co pracuje, a patologia siedzie na dupie i się śmieje. Trzeba z Polski wyjechać, bo nie mam zamiaru dokładać nawet złotówki do zasiłków na bachory ludzkich odpadków i ścierwa

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (4)
  • 3 (11)

  Gto, w dniu 13-06-2018 10:19:11 napisał:

  Dymac sie patole,,,aż do czasu jak skasuja te 500 +,nic nie jest wieczne

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 10 (18)

  Glos, w dniu 13-06-2018 11:44:25 napisał:

  Taka jest prawa ze w naszym panstwie oplaca sie NIE pracowac!!i wielu z tego korzysta bo po co sie wysilac jak pieniadze "leca"z nieba,A sfera patologi jeszcze bardziej sie rozszerza ,protestujacym rodzicom dzieci niepelnosprawnych stawiano warunki i mialy byc kontrole gdzie pojda pieniazki a ja proponuje skontrolowac tych nierobowod 500+ bo dzieci z tego najmniej korzystaja ,nie wszystkie ale w wiekszosci,za to ich rodzice rozpijaja sie na umór.Proponuje kontrole w wekendy

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -7 (13)

  Kry, w dniu 13-06-2018 14:00:12 napisał:

  Po tylu latach od upadku PRL-u znalazł się wreszcie rząd zauważający oczekiwania rodzin

  odpowiedz

  • -3 (7)

  Ola, w dniu 13-06-2018 14:32:02 napisał:

  A dzieci co ida do zerowki pominięte to jest chore.tez trzeba kupic ksiazki i wyprawke ktora wcale nie jest taka mała.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -2 (6)

  Ola, w dniu 13-06-2018 14:32:48 napisał:

  A dzieci co ida do zerowki pominięte to jest chore.tez trzeba kupic ksiazki i wyprawke ktora wcale nie jest taka mała.

  odpowiedz

  • 3 (3)

  LUK, w dniu 13-06-2018 20:50:53 napisał:

  Bardzo dobry pomysł, tylko czy się ucho nie urwie ? Proponowałbym wypłatę na podstawie faktury za zakupioną wyprawkę.

  odpowiedz

  • 1 (1)

  Żbik, w dniu 15-06-2018 22:41:47 napisał:

  Szkoda, że o studentach nie pomyśleli.

  odpowiedz

  • 4 (4)

  dzik notecki, w dniu 17-06-2018 09:46:16 napisał:

  Szkoda, że nie pomyśleli o tych, którym najpierw te pieniądze zabiorą. LUK/ to jest dobry pomysł ? człowieku zastanów się, doją ludzi którzy ciężko pracują i dają nie wiadomo na co m.in. tym, którzy nie przepracowali w życiu nawet jednego dnia ?

  odpowiedz

  • 1 (1)

  naklok, w dniu 17-06-2018 13:04:40 napisał:

  Lepiej podwyższyliby minimalną pensję i zmniejszyli cene benzyny.

  odpowiedz

  • 0 (0)

  nakło, w dniu 18-06-2018 09:23:10 napisał:

  tak dawajcie im żeby mieli za co chlać dzieci piją alkohol a matka nie widzi z ul bydgoskiej zresztą co się dziwić matka ma to we krwi

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Nowoczesny styl
Test amortyzatorów
Zabiegi odmładzające
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Meble łazienkowe
Sprawdzanie zadymienia i analiza spalin
Sypialnia w ciemnym, orzechowym kolorze
Pokój dzienny/ jadalnia/ sypialnia/ biuro
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Ciesz się perfekcyjnym makijażem codziennie

Wykonujemy profesjonalny makijaż permanentny oczu, brwi i ust. Zapraszamy do naszego Studia Urody i Odnowy Biologicznej przy ul. Nowej 15 B w Nakle nad Notecią.

(czytaj więcej)