Dziś mamy 20 kwietnia 2024, sobota, imieniny obchodzą:

11 sierpnia 2018

11 sierpnia 2017 przez powiat nakielski przeszła nawałnica. Rok po katastrofie

foto: Jacek Gratkowski

foto: Jacek Gratkowski

- W całej Europie nie ma odpowiednika kataklizmu jaki przeszedł przez nasz region w sierpniu # zeszłego roku – komentuje rok po wydarzeniach nadleśniczy Grzegorz Gust (Nadleśnictwo Szubin).

Gwałtowna wichura, która przeszła późnym wieczorem przez nasz region dokonała ogromnych spustoszeń, zwłaszcza w gminach Nakło, Szubin oraz Kcynia i Mrocza. Uszkodzone zostały 854 budynki mieszkalne. Najwięcej w gminie Nakło – 289 i w Szubinie – 258. Do tego prawie 1 400 budynków gospodarczych oraz 15 użyteczności publicznej. 120 obiektów w tym 21 mieszkalnych nie nadawało się do użytku. Łącznie z rządowej pomocy dla ofiar klęski skorzystało w powiecie aż 630 osób (rodzin).

Nieprzejezdne były niemal wszystkie drogi w terenie zalesionym, padła sieć energetyczna oraz media (wodociągi). Straty szacowano w milionach złotych.

Skutki nawałnicy usuwały wszystkie służby. W akcje byli też zaangażowani strażacy ochotnicy, wspierający energetyków, leśników i służby komunalne w udrażnianiu dróg oraz zabezpieczaniu uszkodzonych budynków. Niestety, zawiedli urzędnicy. Mało który organ upowszechnił podany po południu komunikat z ostrzeżeniem o gwałtownych wiatrach. Już wtedy komentowało się, że informacji nie było komu np. opublikować na stronach internetowych bo pracownicy urzędów spieszyli się na popołudniowego grilla w domu. Wiele uwag do tych właśnie osób miał wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz m.in. podczas konwentu starostów, zorganizowanego w Nakle krótko po nawałnicy.

To był chyba największy kataklizm naturalny jaki odnotowano w dziejach! Najlepiej oddaje to stan lasów w nadleśnictwie Szubin, któremu podlegają lasy w naszym powiecie. Na 25,5 tysiąca hektarów lasów, zniszczonych zostało aż 10 tys. ha! Z tego do odtworzenia (czyli urządzenia na nowo) jest 2 tys. ha a pozostałe trzeba uzupełnić o drzewa i inną roślinność. – Straciliśmy 585 tys. m sześć drzewa. Trzeba było wyciąć jeszcze 330 tys. m sześć – mówi nam nadleśniczy nadleśnictwa Szubin, Grzegorz Gust. Na chwile obecną drogi leśne są przejezdne, ale ze względów bezpieczeństwa nadal na większości obszaru obowiązuje zakaz wchodzenia do lasu! – Odtwarzanie terenów spustoszonych potrwa jeszcze 5 lat. Firmy wykonujące zręb połamanych drzew i nasadzenia nowych borykają się z brakiem pracowników i to ogranicza ich możliwości do góra 400 hektarów rocznie – wyjaśnia nadleśniczy Gust.

- Sprawdzając w archiwach dane o podobnych katastrofach zauważyłem, że w dziejach lasów w całej Europie nie odnotowano choćby jednego przypadku ta niszczycielskiej nawałnicy jak ta, która przeszła rok temu od Wrocławia aż po wybrzeże. Największe straty odnotowywane w innych częściach naszego kontynentu nie maja porównania do strat jakie wówczas nastąpiły – podsumowuje nadleśniczy Gust.

Oceń artykuł: 95 68

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (27) Zgłoś naruszenie zasad

    • -22 (32)

    Prawda, w dniu 11-08-2018 18:49:30 napisał:

    Wy prawdziwego kataklizmu nie widzieliście jeszcze.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (5)
    • 6 (8)

    bolek, w dniu 11-08-2018 20:44:32 napisał:

    płakać się chce ja są przypomnę i oglądam to sam koło lasu mieszkam i widzę to zniszczenia

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • -4 (8)

    hans, w dniu 11-08-2018 21:37:13 napisał:

    czegoś takiego to jeszcze nie widziałem godzina wiatru i deszczu a 2 tygodnie sprzątania i ślady są jeszcze widoczne po roku czasiu

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 2 (14)

    kopeek, w dniu 12-08-2018 10:43:54 napisał:

    To to była masakra a nasz Polski Rząd dużo gadał a mało robił

    odpowiedz

    • 2 (4)

    rumcajs, w dniu 12-08-2018 11:52:18 napisał:

    takie duze straty , rozwalone domy (jeden widac na zdjeciu) a do dzisiejszego dnia samorzad nakielski nie dal ani grosza,wszystko pieknie jest wtelewizji i w mediach propaganda jak za komuny!

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 1 (1)

    mieszkaniec, w dniu 13-08-2018 11:48:38 napisał:

    Tragedia, oby nigdy się nie powtórzyła.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 0 (0)

    Fhg, w dniu 13-08-2018 14:06:37 napisał:

    Zdjecia nie pokazuja tego jak to wygladalo I w wuelu rejonach nadal wyglada. Jak ktos ktos nie widzial na wlasne oczy tych bowalonych budynkow,przygnieconych zwierzat,zrownanych z ziemia lasow,drzew I slupow polamanych jak zapalki to nie jest w stanie sobie wyobrazic co spotkalo ludzi,jaka tragedie przezyli...niektorzy stracili caly dorobek zycia...

    odpowiedz

    • 0 (6)

    Włościanka, w dniu 13-08-2018 21:33:45 napisał:

    Może gdzieś był kataklizm. W Małych Rudach padło kilka drzew a wielgusy całą obleśną złodziejską rodziną plądrowali i okradali z czego się dało miejscową biedotę. Moja zastraszona bandyckim napadem matka krzyczała i płakała przez dwie doby kiedy te mendy w ludzkiej skórze nas okradali a miejscowa policja przyglądała się temu pomimo 7 zgłoszeń.

    odpowiedz

    • -3 (13)

    Grzesiu, w dniu 14-08-2018 07:39:52 napisał:

    W gminie Szubin burmistrz Michalak "olał" mieszkańców i po nawałnicy kontynuował swój wypoczynek. Takie najzwyczajniej ma podejście do swoich obowiązków, a przede wszystkim do mieszkańców

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • -2 (10)

    Tey, w dniu 14-08-2018 09:20:51 napisał:

    Zgadza się w 100%. Dobry włodarz byłby natychmiast z ludźmi, którzy go wybrali, by o nich dbał. Panie Michalak dziękujemy i żegnamy.

    odpowiedz

    • 2 (2)

    Gospodarz, w dniu 14-08-2018 18:33:42 napisał:

    A inni włodarze byli lepsi?

    odpowiedz

    • -1 (3)

    Krystyna Sichel, w dniu 15-08-2018 23:51:22 napisał:

    Nie mogę przemilczeć tej fałszywej propagandy, jaką uprawia Wojewoda, a Nadleśniczy powtarza; "niestety zawiedli urzędnicy"? Po pierwsze w dzisiejszych czasach nie ma odpowiedzialności zbiorowej. Po drugie w Gminie Szubin większość urzędników w sobotę po nawałnicy sami zgłaszali się do urzędu z zapytaniem, czy będą potrzebni. do niektórych dzwoniliśmy i prosiliśmy, żeby przyszli na dyżur, większość nie odmawiała. Tylko nieliczni mimo wszystko wyjechali. Było bardzo dużo osób w urzędzie na dyżurze, cały czas przyjmowane i spisywane były zgłoszenia od poszkodowanych. Pracownicy urzędu uprzątali, koordynowali prace porządkowe i współpracowali z sołtysami, w niedzielę po południu objeżdżali wszystkie drogi i pod wieczór zgłosili do mnie telefonicznie, że drogi są już przejezdne. Odetchnęłam wówczas z ulgą, bo chodziło o to, aby w poniedziałek rano wszyscy mogli dojechać do pracy. Informatyk pracował non stop, bo nie działał system komputerowy. Nadzorowałam prace przez cały czas. Wracałam do domu tylko na noc się wyspać. Jeździłam na odprawy Powiatowego i Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego do Nakła i do Bydgoszczy, aby załatwiać wszystko co tylko możliwe było na ten moment dla poszkodowanych. Udało się załatwić agregaty, plandeki, pieniądze i wojsko. Jeszcze jedno sprostowanie. W Gminie Szubin było dużo więcej budynków uszkodzonych niż w Gminie Nakło. Przed tak dużym żywiołem człowiekowi trudno jest się zabezpieczyć, jest zbyt bezsilny. Jeżeli ktoś chce więcej informacji, to służę pomocą, bo cały czas urząd pracował pod moim nadzorem i wiem co się wówczas działo.

    odpowiedz

    • 3 (3)

    dzik notecki, w dniu 16-08-2018 17:02:37 napisał:

    widać jak na dłoni że Nadleśniczy dostał "rozkaz" od PiSuarów, - albo siejesz propagandę, albo won ze stanowiska

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!



Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Dziękujemy za dodanie opinii. Niebawem pojawi się na stronie.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Balustrady Bramy Ogrodzenia
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
0

Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Dębogóra. Co warto zobaczyć?

Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Edukacyjny piknik z okazji Dnia Ziemi. Wstęp bezpłatny

22 kwietnia 2024 r. po raz pięćdziesiąty czwarty obchodzimy# Dzień Ziemi. To święto ekologiczne, które w tym roku promowane jest hasłem: Planeta kontra plastik. W ramach obchodów Główny Inspektorat Ochrony Środowiska jest współorganizatorem edukacyjnego pikniku na terenie Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB.

(czytaj więcej)
0

Ćwiczenia strażaków w Szczecinie. Doskonały obiekt do nauki

W ramach zawartego porozumienia o współpracy #z Politechniką Szczecińską ratownicy OSP JRS wzięli udział w ćwiczeniach zorganizowanych w Akademickim Centrum Szkoleniowym MUSTC.

(czytaj więcej)