Dziś mamy 24 kwietnia 2019, środa, imieniny obchodzą:

21 marca 2019

„Moja Szesnastka”. Terytorialsi z 8K-PBOT na podium zwycięstwa konkursu

fot.pow

fot.pow

Terytorialsi z 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady OT im. gen. Elżbiety Zawackiej#, „Zo” wygrali konkurs organizowany przez Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej pt. „Moja Szestnastka”. Szer. Rozworowska Julia i szer. Drążkowski Jarosław zajęli drugie i trzecie miejsce opisując swoje wrażenia i przeżycia ze szkolenia podstawowego.

Główną nagrodą do wygrania była kolacja z weteranami Armii Krajowej. Uczestnicy mieli przedstawić relację z tego, w jaki sposób rozpoczęła się ich przygoda z wojskiem. Doświadczenia i przeżycia mieli opisać do 17 lutego i swoje prace przesłać do DWOT.

Trzy najlepsze prace zostały nagrodzone opracowaniami "Wielka Księga Armii Krajowej" wraz z dedykacjami. Nagrody były wręczone podczas uroczystej kolacji z weteranami AK i Dowódcą Wojsk Obrony Terytorialnej.

8 Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej opiera swój potencjał na żołnierzach – ochotnikach, którzy z uwagi na terytorialny charakter formacji, w tym pełnienie służby w obszarze swojego zamieszkania, sami siebie nazywają Terytorialsami. O przyjęcie w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej mogą ubiegać się rezerwiści, a także te osoby, które do tej pory nie pełniły żadnej formy służby wojskowej.  Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy - służba daje możliwość pogodzenia życia rodzinnego i zawodowego ze służbą Ojczyźnie.

Wojska Obrony Terytorialnej kontynuują współcześnie misję Armii Krajowej. Te dwie formacje dzieli czas, ale łączy troska o dobro Ojczyzny. Dziedziczenie tradycji AK przez WOT wynika wprost z bliskości formy działania obydwu formacji, jak również potrzeby budowy etosu WOT na wartościach, z którymi identyfikują się żołnierze. 

Żołnierze w WOT przechodzą jedno z dwóch rodzajów szkoleń wstępnych: dla kandydatów, którzy nie byli w wojsku (16-dniowe) oraz dla rezerwistów (8-dniowe), które są wstępem do zasadniczego – trzy letniego okresu szkolenia żołnierzy OT. Szkolenie w WOT to nauka praktycznych umiejętności niezbędnych nie tylko na współczesnym polu walki, ale przydatnych też w codziennym życiu i pracy, jak np. udzielanie pierwszej pomocy czy kursy operatorów maszyn. 

Misją 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny 8K-PBOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.

materiał: por. dr Diana Warchocka rzecznik prasowy 8 Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej

Oceń artykuł: 24 4

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad

  • -4 (34)

  krajan, w dniu 21-03-2019 18:47:54 napisał:

  Amerykanie negatywnie wyrażają się o naszym wojsku zawodowym, o OTK nie warto już mówić.W XXI wieku tylko wojsko zawodowe,doskonale wyszkolone. Resztą powinny zająć się szkoły i uczelnie w ramach obowiązkowych obozów szkoleniowych. Od likwidacji klęsk żywiołowych są PSP,OSP i służby do tego powołane. Organizacje, paramilitarne stowarzyszenia mają służyć społeczeństwu a nie politykom.Patriotyzm to akceptacja Ojczyzny,niezależnej od polityków. O tym się nie mówi ....

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 3 (33)

  oni, w dniu 21-03-2019 20:30:43 napisał:

  pokemonom wszystko przeszkadza a moze zatrudnic z grupą inwalidzką do ochrony baz wojskowych lotnik poleci na drzwiach od stodoły wizja byłego prezydenta Komorowskiego

  odpowiedz

  • 1 (1)

  Roman, w dniu 23-03-2019 12:17:46 napisał:

  Zlikwidować. Przywrocić "Z"-ke

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Budowa hal
Odchudzanie
Krzesło młodzieżowe
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Makijaż na każdą okazję
Gabinet / jadalnia / pokój dzienny
Usługi transportowe
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Ciesz się perfekcyjnym makijażem codziennie

Wykonujemy profesjonalny makijaż permanentny oczu, brwi i ust. Zapraszamy do naszego Studia Urody i Odnowy Biologicznej przy ul. Nowej 15 B w Nakle nad Notecią.

(czytaj więcej)