Dziś mamy 19 maja 2024, niedziela, imieniny obchodzą:

03 maja 2024

Jak stworzyć bezpieczne hasło? Pamiętaj o kilku ważnych zasadach

fot. Ministerstwo Cyfryzacji

fot. Ministerstwo Cyfryzacji

W dobie powszechnego korzystania z usług internetowych, takich jak# bankowość elektroniczna czy media społecznościowe, bezpieczeństwo naszych danych staje się kluczowym aspektem. Aby uniknąć ryzyka kradzieży tożsamości lub środków finansowych, niezbędne jest stosowanie silnych haseł. Z tej okazji, zgodnie z obchodzonym 2 maja Światowym Dniem Hasła, przypominamy o fundamentalnych zasadach tworzenia i zarządzania nimi.

Nowe konto = nowe hasło

Aby stworzyć skuteczne hasło, należy pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim trzeba unikać używania jednego hasła do wielu kont, ponieważ w przypadku jego wycieku grozi to dostępem do wielu usług. Należy również zadbać o długość hasła - im dłuższe, tym trudniejsze do złamania. Eksperci z CSIRT NASK zalecają hasła mające co najmniej  14 znaków, najlepiej w postaci znanego tylko nam zdania lub frazy składającej się z co najmniej pięciu słów.

Menadżer haseł

Istnieje wiele sposobów na budowanie silnych haseł. Jednym z nich jest np. korzystanie z menedżerów haseł. To narzędzia i aplikacje, które nie tylko zarządzają hasłami i danymi logowania do różnych witryn i usług, lecz także je generują. Przechowują one informacje w bezpiecznej i zaszyfrowanej bazie danych. Aby z nich korzystać, wystarczy stworzyć jedno, mocne hasło dostępu.

Podstawowe zasady bezpiecznych haseł to:

• Każde hasło powinno być unikatowe

• Nie podawaj informacji osobistych w hasłach, takich jak imiona czy daty urodzenia

• Unikaj prostych wzorców na klawiaturze czy powtarzających się ciągów znaków

• Nigdy nie podawaj swojego hasła osobom trzecim, nie wysyłaj go do nikogo

• Dobrze jest korzystać z uwierzytelnienia dwuskładnikowego, szczególnie w przypadku poczty elektronicznej czy mediów społecznościowych

W przypadku podejrzeń o włamanie się na konto, natychmiast zmień hasło i zgłoś incydent administratorowi serwisu. Dbaj również o regularną aktualizację sprzętu i oprogramowania, co ma kluczowe znaczenie dla zachowania bezpieczeństwa w sieci.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Oceń artykuł: 10 10

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Rejestracja BDO
500PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
0

"Przybij Piątkę z CSWOT". Bieg terenowy z przeszkodami

Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej #zaprasza wszystkich biegaczy na wyjątkowy bieg terenowy pod nazwą „Przybij Piątkę z CSWOT”, który odbędzie się już 25 maja br. na terenie Gospodarstwa Szkółkarskiego Bielawy.

(czytaj więcej)
0

Leczenie boreliozy metodą ILADS. Nałożono pierwszą karę pieniężną

Podsumowanie działań Rzecznika Praw Pacjenta w zakresie leczenia# boreliozy metodą ILADS i pierwsza kara pieniężna nałożona w tej sprawie.

(czytaj więcej)
0

Zielone Świątki. Niedziela Zesłania Ducha Świętego

Dzisiaj Zielone Świątki. Kościół katolicki obchodzi #Niedzielę Zesłania Ducha Świętego.

(czytaj więcej)
0

Dokumentacja medyczna na żądanie pacjenta. Zapadł wyrok

Udostępnianie dokumentacji medycznej – placówka medyczna ma obowiązek #wysyłki pacjentowi, na jego żądanie, dokumentacji medycznej pocztą. Sąd potwierdza stanowisko Rzecznika Praw Pacjenta.

(czytaj więcej)